Учебен процес
Образователната дейност в ДГ №19 е насочена към създаване на стимулираща среда, която дава възможност на всяко дете да развива своите възможности, съобразно неговите потребности и интереси. Предучилищното образование осигурява подходяща среда за учене чрез игра, съобразно възрастовите особености на детето, гарантиращо цялостото развитие на детето при опазване физическото и психическото му здраве. Предучилищното образование се организира във възрастови групи:
Децата от трета и четвърта възрастова група подлежат на задължително предучилищно образование. Предучилищното образование създава условия за цялосто развитие на детската личност и придобиване на съвкупност от знания, уменя и отношения, необходими за успешно преминаване на детето към училищно образование.
Образователно направление "Български език и литература": Чрез обучението по български език и литература се задоволяват потребностите на детето от речева активност и се усвояват умениия за общуване, Съдържанието е структурирано в шест образователни ядра:
Ядро "Свързана реч";
Ядро"Граматически правилна реч";
Ядро "Речник";
Ядро "Звукова култура";
Ядро "Възприемане на литературно произведение";
Ядро "Пресъздаване на литературно произведение"
Образователно направление "Околен свят": Реализира се педагогическо взаимодействие, насочено към социализиращите процеси - изграждане на адекватна представа за близката обкръжаваща природна и социална среда, култура на поведение, социални умения за общуване. Съдържанието е систематизирано в четири образователни ядра:
Ядро "Самоутвърждаване и общуване с околните";
Ядро "Социална и здравословна среда";
Ядро "Светът на природата и неговото опазване";
Ядро "Културни и национални ценности"
Образователно ядро "Математика": Основна цел на математическата подготовка е стимулиране на детското развитие чрез насочване на познавателните интереси на детето към математическите характеристики на околния свят. Съдържанието е систематизирано в пет образователни ядра:
Ядро "Количествени отношения";
Ядро "Измерване";
Ядро "Пространствени отношения";
Ядро "Времеви отношения";
Ядро "Геометрични фигури и форми".
Образователно направление "Изобразително изкуство": Образователната работа е насочена към включване на детето в познавателни, изобразителни и творчески дейности, свързани с пресъздаване на обекти и явления от заобикалящата го среда. Децата развиват своите умения чрез работа в три основни ядра:
Ядро "Художествено възприемае";
Ядро "Изобразителни материали и техники";
ЯДро "Изобразително творчество".
Образователно направление "Музика": Дейността е подчинена на целта за осигуряване на щастливо детство и формиране на лично отношение и естетически вкус към музиката. Музикално-артитичната подготовка и емоционалната активност на децата се осъществява в четири образователни ядра:
Ядро "Възприемане";
Ядро "Възпроизвеждане";
Ядро "Музика и игра";
Ядро "Елементи на музикалната изразност"
Образователно направление "Конструиране и технологии": Работата е насочена към развиване на манипулативни и практически умения, разбиране и решаване на практически проблеми, първоначално запознаване с техниката - инструменти и машини, битова техника, които децата срещат и използват като модели.
Ядро "Конструиране и моделиране";
Ядро"Обработване на материали, съединяване и свързване";
Ядро "Грижа и инициативност".
Образователно направление "Физическа култура": Дейността е насочена към комплексно развитие на детето - добро здравословно състояние, физическо развитие и дееспособност, емоционална удовлетвореност от двигателната дейност, игрови и комуникативни умения в двигателната дейност и развиване на положително отношение към здравословен начин на живот, спорт и туризъм. Дейността е структурирана в четири образователни ядра:
Ядро "Естествено-приложна двигателна дейност";
Ядро "Спортно-подготвителна двигателна дейност";
Ядро "Физическа дееспособност";
Ядро "Игрова двигателна дейност"
За децата с хранителни алергии:
С цел подобряване здравето на децата и намаляване риска от хранителни алергии и хранителна непоносимост, в изпълнение на разпоредбите на чл. 7 ал.3 на Наредба №2/2013г. и чл. 6 ал.3 на Наредба №6/2011г. на МЗ, родителите на деца с хранителни алергии или хронична непоносимост към определени храни, нуждаещи се от диетично хранене, следва да подадат заявление до директора на ДГ №19, което да бъде придружено с решение на ТЕЛК или със здравен документ, издаден от комисия или специалист за съответното заболяване.
При постъпване на дете в ДГ №19 със специфични хранителни нужди, в здравния картон на детето лекуващия лекар трябва да предостави информация и препоръки за адекватен диетичен режим, в зависимост от вида на заболяването.
А. ИЛЬОВСКА
ДИРЕКТОР НА ДГ №19